UNDERVISNING Harmonika undervisning tilbydes i Nordjylland.
Begynder, let øvet og øvet.
Enetimer, hvor undervisningen tager udgangspunkt i dine ønsker og behov.
Er du nybegynder og skal lære at spille?
Er du let øvet og gerne vil fortsætte din musikalske uddannelse?
Eller er du øvet, som søger nye udfordringer og spændende teknikker?
Så ring og få en snak med mig. Som udgangspunkt foregår undervisningen i 9330 Dronninglund, men andet kan arrangeres.
Kontakt: Christian Boeriths - tlf. 20 70 02 45 - christianboeriths@gmail.com
UNDERVISNING Der undervises i harmonikaspil i Syddjurs Kommune på følgende steder:
Kolind Centralskole - start 12.09.2017 - Ebeltoft Skole - start 13.09.2017 - Mols Skolen - start 14.09.2017
Undervisningen er beregnet således at det er for øvede og nybegyndere.
Nybegyndere, individuel undervisning 25 min. pr. gang - Øvede, individuel undervisning 25 min. pr. gang.
Det er sådan, hvis man møder op 2-3 elever og gerne vil spille sammen, lægger man lektionerne sammen - det gælder de øvede elever eller de som kender sit instrument og kan spille lidt. Det er noget som kommer med tiden og man skal jo først i gang - derfor skal man godt i gang før man spiller sammen med andre.
Har man lyst til at begynde med harmonikaspil, bedes man henvende sig til:
Harmonikalærer Bent Nielsen - tlf. 86 35 25 54 - mobil 30 89 86 50 - www.spillemandsbiksen.dk - E-mail: nielsenbent53@gmail.com
UNDERVISNING UNDERVISNING - Enetimer.
Jeg tager udgangspunkt i det du kan, og bygger videre i den retning du vil - musikstil og numre efter eget valg.
Sidder I som gruppe og mangler motivation og inspiration til at arbejde med musikken, kan jeg lave et kursus
der giver jer nogle værktøjer, som I kan bruge til at arbejde videre (stemmer,dynamik).
Det kan laves som et forløb hvor jeg kommer forbi nogle øve aftener hen over året, eller et weekend kursus....
 Ring til Jens Peter Nielsen tlf 23 60 12 89
UNDERVISNING

Ny sæson starter hvert halvår. Undervisning finder sted:
Mandag: Horsens
Tirsdag: Hedensted og Middelfart
Onsdag: Sydfyn (Ollerup)
Torsdag: Nyborg
Fredag: Højby (Odense)
Søndag: Ærø (Hver 3. uge) Aftenskolepriser med tilskud 👍
Ring til Torild Aasen på tlf. 22 13 26 18 for mere info eller gå til hjemmesiden www.harmonikaslolen.dk

TRÆF:

Yderligere info i kalenderen
  Harmonikatræf, Kimbrerkroen, Markedsvej 8, 9600 Aars
Arr.: Vesthimmerlands Harmonikaorkester - www.vho.dk
Info: Ole Sommer 51 52 39 97
  Thy Harmonikatræf - www.thyharmonikatraef.dk
Sydthy og Boddum-Ydby Fritidscenter, Ydbyvej 193 C, 7760 Hurup Thy
Info: Ib Kærgaard - tlf. 41 56 06 27 - Leo 20 68 14 00

Uge 20

Dragstrup Træf - www.dragstruptraef.dk
Midtmors Sports- og Fritidscenter, Poulsen Dalsvej 12, Øster Jølby, 7950 Erslev
Uge 22 Ærø Harmonika Festival - www.harmonika-festival.dk
Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø - Info: Vibeke 61 32 13 21
Uge 23 Bornholms Harmonikafestival - www.bornholms-harmonikafestival.com
Info: Knud Erik 56 96 48 25 - 28 72 70 11
Uge 23 Ishøj Harmonikatræf, Ishøj Tange, 26.35 Ishøj
Info: Finn 61 66 60 16 - Carina 60 37 56 44 - www.ishøj-harmonikaklub.dk
Uge 23 Ø. Hjermitslev Harmonika- og Spillemandstræf - www.mariehans.dk
Lærkevej 36-40, Ø. Hjermitslev, 9700 Brønderslev
Info: Hans 98 88 71 35 - 23 80 78 95
  Junget træffet, Jungetgårdsvej 3, 7870 Roslev (Sallng Camping 97 59 72 99)
Info: Fnug 75 78 29 09
Uge 30 Bindslev Harmonikatræf - www.bindslev-harmonikatraef.dk
Uge 32 Jammerbugt Harmonikatræf - www.jammerbugtharmonikatraef.dk
Højgaarden, Slettestrandvej 50, 9690 Fjerritslev - www.hojgaarden.dk
 Uge 35
01.09-03.09.17
Harmonikatræf, Lundeborg Strandcamping, Gl. Lundeborgvej 46, 5874 Hesselager
Arr.: Dansk Harmonika- & Spillamands Træfforening - www.harmonika.dk
Info: Flemming Hansen - tlf. 20 74 50 38 - fkhansen1978@gmail.com
Uge 38
22.09.2018
Vendelbotræf - www.de-glade-musikanter.dk
Vendelbohallen, Hybenvej 34, Serritslev, 9700 Brønderslev
Info: Else Nørnberg - tlf. +45 22 16 06 87 - Mail til Else
Uge 39 Harmonikatræf - http://mejrupharmonikatraef.dk
Mejrup Fritidscenter, Elkjærvej 26, 7500 Holstebro
Info: Gunner 51 72 02 48
Uge 44
03.11.2018
Harmonikatræf, Go-Jawten - Altid 1. lørdag i november
Biersted Hallen, Idrætsvej 15, Biersted, 9440 Aabybro
Arr.: Go-Jawten - www.go-jawten.dk
  Horsens Harmonika & Spillemandstræf
Forum Horsens, Langemarksvej 53, 8700 Horsens
Info: Knud Erik Kristensen - tlf. 40 68 67 05
  Harmonikatræf, Lunden, Assenbækvej 33, Vester Hjermitslev, 9700 Brønderslev
Info: Susanne 25 33 27 91
  Harmonikatræf, Gørlev Hallen, Kalundborgvej, 4281 Gørlev
Info: Rita 21 24 10 77 - www.harmonikavenner.dk
  St. Bededagstræf, Videbæk Idræts- og Fritidscenter, Vestervang 28, 6920 Videbæk
Arr.: Videbæk Harmonikaklub - www.videbaekharmonikaklub.dk
  Fladså Harmonikatræf, Fladsåhallen, Mogenstrup Parkvej 10, 4700 Næstved
Info: Bent 55 70 02 25 - www.fladsaaharmonikatraef.dk
 17.02.2018 Flauenskjold Harmonikaparty - Info: Linda og Lars - plougmann.olsen@gmail.com
v/Flauenskjold Hallen, Stadionvej 13, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
  Harmonikatræf, Søndermarkshallen, Søndermarken 1, 7323 Give
Arr.: Give harmonikaklub - www.giveharmonikaklub.dk
Info: Kirsten 75 72 11 41 - 23 46 17 72
  Harmonikatræf, Møllehøjhallen, Bruunshåbvej 25 B, Bruunshåb, 8800 Viborg
Arr.: Viborg Harmonikaklub - www.viborgharmonikaklub.dk 
Info: Tove 86 68 38 66
  Dansk Harmonika- & Spillemands Træfforening - www.harmonika.dk
  Højbystævnet - Spillemandsmusik - Jørgen Andkær - 65 32 16 54 - www.hoejbystaevne.dk
FORHANDLERE
  Accordion House - www.accordionhouse.dk
  Accordion Service - v/Peter Sørensen, Ryslinge Fyn - 62 67 18 76 - 27 85 18 76 - http://accordionservice.dk
  Fisitalia Harmonikaer - Jørgen Farum, Sæby - tlf. 98 46 90 83 - www.harmonikaen.dk
  Harmonika Eksperten - Clavs Sørensen - tlf. 32 58 12 65 - 26 70 26 33 - www.harmonikaeksperten.dk
  Harmonikastol/vogn - Jørgen Olesen, Fjerritslev - tlf. 98 23 00 25 - 22 75 90 27 - www.harmonikavognen.dk
  John Godtfredsen Musik - www.jg-musik.dk - tlf. 62 62 20 22
  Jyderup Harmonika & Pianoservice - Mogens Bækgaard - tlf. 25 61 30 58 - www.borsini.dk
  Knudsø Musikimport - www.knudsoe-musikimport.dk
  Odense Harmonika Center - Nellie og Preben Andersen - www.odenseharmonikacenter.dk - tlf. 65 95 96 00
  Rainbow Music - Aulum - tlf 72 17 21 49. - www.rainbowmusic.dk
  TJ Harmonikaer - Flot hjemmeside med tilbud, gode tips samt noder og musik - www.tj-harmonikaer.dk
LINKS:  
  DHL Danske Harmonikaspillers Landsforbund - www.dhl-online.dk
Formand Kaj Bertelsen - tlf. 51 92 54 93 
   
   
 


Brønderslev Folkedanserlaug - 98 82 30 63 - Hanne-Grethe Larsen - Mail til Brønderslev Folkedanserlaug
Dansen, musikken og livet - Side med gratis noder - www.hansengel.dk
Dansk Blindesamfund - www.dkblind.dk - Dansk Blindesamfund gør en forskel i hverdagen
Dansk Solist Lyd - www.solistlyd.dk - Bogense - tlf. 20 48 48 27
Danske Folkedansere - www.folkedans.dk
Spillemandskredsen - www.spillemandskredsen.dk
Danske sange - stor samling tekster, mulighed for at efterlyse tekster m.m. - www.danskesange.dk
Danske Harmonikaspillers Landsforbund - www.dhl-online.dk
Dragspeloteket - www.dragspeloteket.se
Fnuggi Lyd & Lys v/Ivan "Fnug" Clemmensen - Tlf. 75 78 29 09 - www.fnuggilyd.dk
Folkedanserforeningen "Vendsyssel" - Hjørring - 98 91 17 41 Arnold Simonsen - www.folkedans-vendsyssel.dk
Folkemusik Sammenslutningen - www.fms-net.dk
Folkemusikarkivet i Rebild - Spillemands- Jagt og Skovbrugsmuseet - www.roldskovmuseerne.dk
Folkets Hus Spillefolk - Stor nodesamling, efterlysning af noder og mange gode links - www.spillefolk.dk
Foreningen Musikalsk Folkekultur i Nordjylland - www.folknord.dk
Frederikshavn Folkedansere - 98 43 04 07 - Finn Øland Jensen - www.frederikshavnfolkedansere.dk
Harmonika Eksperten - Clavs Sørensen - www.harmonikaeksperten.dk
Harmonika Museet - Tranum Engevej 250 - 9460 Brovst - www.harmonikamuseet.dk
Harmonikamuseet på Fyn - www.harmonikamuseet-fyn.dk
Harmonikaskolen v/Torild Aasen - tlf. 22 13 26 18 - www.harmonikaskolen.dk
Himmerlands Folkemusikskole - www.folkemusikskole.dk
Jack Music - Netbutik med bredt udvalg i bl.a. harmonikamusik og spillemandsmusik - www.jackmusic.dk
Mandagsorkestret - Folkemusik fra nær og fjern - masser af noder - www.mandagsorkestret.dk
Marco Sound - CD-butik med bl.a. harmonikamusik og folkemusik - www.marcosound.dk
MIDA - Harmonikaer, musikanlæg m.m. - www.midamusik.dk
Millstream - Danmarks største postordrebutik for traditionel og ny folkemusik - www.millstream.dk
Møllekvadrillen - Lisbeth Busk-Matthiasen - 98 78 05 92 - Mail til Møllekvadrillen
Nygammalt - www.nygammalt.no - Blad om harmonikamusik i Norden. - Udkommer 5 gange om året
Ransäter Dragspelsexpo - Musik.database med over 4000 låter - www.dragspelsexpo.com
Rebild Kvadrillen - 98 39 12 08 - Jonna Borella - www.rebildkvadrillen.dk
Sav Bladet - hjemmeside om musik på savblad - www.savbladet.dk
Smedjen, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund - Udlejning af lokaler 1.500 kr - Allis Tønnesen 24 93 69 25
SR Lyd fra Hirtshals - Laver lyd til bl.a. Bindslev og Serritslev træf - www.srlyd.dk
Sulsted-Ajstrup Folkedanserforening - Formand: Jørgen Christensen - 98 26 13 38
VideoHuset - Kreativ videoproduktion for harmonikafolket - www.videohuset.dk v/Hans Jørgen Poulsen, Give - 60 88 30 68
Vinoprani - Den perfekte gaveidé til harmonikafolk - www.vinoprani.dk