harmonikanyt logo

 

   
♫ ♫ Arrangementer Januar 2022 ♫♫ - Der tages forbehold for aflyste arrangementer pga. corona-situationen - Kontak arrangøren for info
   
Søn.
23. jan.
** AFLYST pga. corona-situationen **
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
23. jan.
Musikalsk Åbent Hus, Kulturstationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping - www.folkemusikskole.dk 
14.00-17.00 En blandet buket af musik og sang m.m. 
Klaus Pindstrup, Stefan Groot og Klaus Thrane er de musikalske tovholdere, der sammensætter et forløb ud fra,
hvem der er til stede som publikum og musikere.
Entré 50 kr. - Der kan købes diverse drikkevarer og kage.
   
Ons.
26. jan.
** AFLYST pga. corona-situationen **
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Tors.
27. jan.
Danseaften, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
17.30 Fællesspisning af medbragt mad - 18.30-22.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk
Entré 30 kr. - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
28. jan.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
28. jan.
Koncert, Kig Ind, Nørager Kultur- og Medborgerhus, Vestermarksvej 2, 9610 Nørager 
19.00 Koncert med Fjordfolk - www.fjordfolk.dk
Læs mere på: www.kume-kigind.dk - tlf. 30 62 25 91
   
Lør.
29. jan.
** AFLYST pga. corona-situationen **
Folkedans Kyndelmissefest, Kulturhuset, Rådhusvej 2, 9300 Sæby
19.30-23.30 Spillemandskredsen, Region Nordjyllands store spillemandsorkester, under ledelse af Ivan Amtoft spiller til legestuen.
Instruktører Trine Andersen og Vita Ugilt. I løbet af aftenen underholder MAS koret fra Sæby.
Entré 80 kr. inkl. kaffe/the og brød. Husk folkedansersangbogen
Bindende tilmelding senest 23/1 til Vita Ugilt 28 60 36 45 vita.ugilt@pc.dk 
   
Lør.
29. jan.
Folkedans Nytårsbal, Kulturhuset Trekanten, Sebbersundvej 2 A, 9220 Aalborg Øst 
19.00-23.00 Nytårsbal med Østjyderne - www.oestjyderne.dk - - se plakat: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Entré inkl. kaffe  og kage 100 kr.  (for medlemmer af lauget 80 kr.)
Arr.: Aalborg Danse- og Spillemandslaug - www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk 
   
Søn.
30. jan.
Søndagsdans, Aktivitetscentret Bien, Passagen Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Musik?
Entré 60 kr. inkl. kaffe og brød - gerne tilmelding til: Brønderslev Pensionistforening 24 60 12 25
   
Søn.
30. jan.
** AFLYST pga. corona-situationen **
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer Februar 2022 ♫♫
   
Tirs.
01. feb.
** AFLYST - vi afventer corona-situationen **
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Thorup Spillemændene - www.thorup-spillemaend.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
04. feb.
Te-dansant, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk 
Fri entré - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
04. feb.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Confetti
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
04. feb.
** AFLYST pga. corona-situationen **
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Vindstyrke 15
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Fre.
04. feb.
Danseaften, Biecentret, Nordvestvej 4, 9500 Hobro 
19.00-23.00 Nullermændene
Entré 100 kr. inkl. kaffe og brød - Arr: Danske Seniorer Hobro Bodil 51 77 02 95
   
Lør.
05. feb
** AFLYST pga. corona-situationen **
Horsens Harmonika & Spillemandstræf

Forum Horsens, Langemarksvej 53, 8700 Horsens
Info: Knud Erik Kristensen - tlf. 40 68 67 05
   
Søn.
06. feb.
Baldanse, Sæbygårdskolen, Sæbygårdvej 34, 9300 Sæby
13.30-16.30 Gennemgang af Rosenvalsen, Prinsesse Alexandrine kvadrille og Tölösteppen og evt. "fyld på danse
Spillemand Bruno Borella - Pris 150 kr. pr. person (for 3 gange) efter 15/12 er prisen 200 kr. pr. person
Medbring kaffe med tilbehør og folkedansersangbogen. Instruktører Trine Andersen, Inger Jensen, Ture Andersen og Vita Ugilt
Bindende tilmelding senest 15/12 til: Vita Ugilt 28 60 36 45 vita.ugilt@pc.dk 
   
Søn.
06. feb.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
08. feb.
Koncert, Baltoppen, Baltorpvej 20, 2750 Ballerup
19.30 Fjordfolk - www.fjordfolk.dk - https://www.facebook.com/Fjordfolk-53521225888
   
Ons.
09. feb.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Midt i Ugen
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
10. feb.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Tors.
10. feb.
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Hans 28 36 69 53
   
Fre.
11. feb.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
11. feb.
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkestret THYLANDIA - www.thylandiadans.dk  - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
Entré 75 kr. inkl. kaffe og brød - Øl, vand og vin kan købes 
   
Søn.
13. feb.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
15. feb.
Syng sammen, Kulturhuset, Sæbyvej 1, 9340 Aså
13.30-15.30 Agersted Harmonikaklub - www.agersted-harmonikaklub.dk
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Info: Jytte 26 94 28 62
   
Ons.
16. feb.
Danseaften, Støberigården, Støberivej 7, 7900 Nykøbing Mors  
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk 
Info: Anna Poulsen 26 85 60 46 eller Maj Skov 99 70 63 23
   
Fre.
18. feb.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Lør.
19. feb.
** AFLYST pga. corona-situationen **
Thyregod Træf, Thyregod Skole, Skolegade 4, 7323 Give
Masser af spillemandsmusik, folkedans og hyggeligt samvær.  
Der er undervisning i grupper og orkesterspil.
Dagen slutter med folkedanserbal, hvor en stor flok spillemænd spiller op.
Tilmelding senest 23. januar til: Manny Skjærbæk - tlf. 30 34 35 66 - mannyskj@gmail.com
   
Søn.
20. feb.
Baldanse, Sæbygårdskolen, Sæbygårdvej 34, 9300 Sæby
13.30-16.30 Gennemgang af Rosenvalsen, Prinsesse Alexandrine kvadrille og Tölösteppen og evt. "fyld på danse
Spillemand Bruno Borella - Pris 150 kr. pr. person (for 3 gange) efter 15/12 er prisen 200 kr. pr. person
Medbring kaffe med tilbehør og folkedansersangbogen. Instruktører Trine Andersen, Inger Jensen, Ture Andersen og Vita Ugilt
Bindende tilmelding senest 15/12 til: Vita Ugilt 28 60 36 45 vita.ugilt@pc.dk 
   
Søn.
20. feb.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
23. feb.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Tors,
24. feb.
Danseaften, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
17.30 Fællesspisning af medbragt mad - 18.30-22.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk
Entré 30 kr. - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
25. feb.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Lør.
26. feb.
Syng sammen, Ældrecenter Strandgården, Nørgaardsvej 20-26, 9970 Strandby
14.30-16.30 Hansen Trioen + 1 - Info: Alice 29 46 79 77
Entré 30 kr. inkl. kaffe og brød
   
Lør.
26. feb.
Harmonika Matiné, Vor Frelser Kirke, Torvet 9, 8700 Horsens
11.00-12.00 Gi-ting harmonika duoen Gitte og Inge underholder med numre fra forskellige lande
og forskellige tider - fra klassisk til pop
   
Søn.
27. feb.
Søndagsdans, Aktivitetscentret Bien, Passagen Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Volstrup Harmonikaklub
Entré 60 kr. inkl. kaffe og brød - gerne tilmelding til: Brønderslev Pensionistforening 24 60 12 25
   
Søn.
27. feb.
Syng sammen, Ældrecentret Havgården, Brændingen 8, 9480 Løkken
14.00-16.00 Hansen Trioen + 1 - Info: Alice 29 46 79 77
Entré 30 kr. inkl. kaffe og brød 
   
Søn.
27. feb.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer Marts 2022 ♫♫
   
Tirs.
01. mar.
** AFLYST - vi afventer corona-situationen **
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Lonnie og Bent
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
04. mar.
Te-dansant, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk 
Fri entré - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
04. mar.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Tørvebisserne fra Moseby
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
04. mar.
Forårsfest, folkedans, Nolshallen, Nolsvej 1, 9493 Saltum
18.00-23.00 Musikken leveres af Gertrud's Spillemandsorkester - Dansen ledes af Jonna Nilsson.
Pris pr. person 135 kr. inkl. lækkert sildebord, 2 stk. flotte smørrebrød pr. person samt stort kagebord.
Medbring selv kaffe/the samt porcelæn og bestik - Vin, snaps, øl og vand købes på stedet.
Tilmelding senest 20.02.22 - tilmelding er bindende af hensyn til mad
Biersted Folkedansere v/Ingerlise Frederiksen tlf. 61 60 19 32 xinf@live.dk
Saltum Folkedansere v/ Aksel Lange tlf. 22 99 58 99 lange.ydegaard@gmail.com
Betaling til konto nr. 9070 1633340230 - husk at skrive navn, klub, tlf.nr. eller mail adresse.
   
Fre.
04. mar.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Lør.
05. mar.
Harmonika-festival, Gørlev Hallen, Kalundborgvej 29, 4281 Gørlev - dørene åbnes kl. 12.00
13.00-22.00 13 grupper/solister deltager - program følger snarest
Entré 80 kr. - Kaffe, kage, mad og drikkevarer kan købes.
Arr.: Harmonikavenner Vestsjælland - www.harmonikavenner.dk 
   
Søn.
06. mar
Syng sammen, Sydbycentret Bangsbo, L.P. Houmøllers Vej 54, 9900 Frederikshavn
13.30-15.30 Hansen Trioen + 1 - Info: Alice 29 46 79 77
Entré 30 kr. inkl. kaffe og brød
   
Søn.
06. mar.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
09. mar.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
10. mar.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Tors.
10. mar.
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Hans 28 36 69 53
   
Fre.
11. mar.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
11. mar.
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkestret THYLANDIA - www.thylandiadans.dk  - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
Entré 75 kr. inkl. kaffe og brød - Øl, vand og vin kan købes 
   
Lør.
12. mar.
** AFLYST pga. corona-situationen ** - Læs mere på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
Vinter-harmonikatræf, Kimbrerkroen, Markedsvej 8, 9600 Aars
12.00-21.30 Program følger snarest - Info: Ole Sommer 51 52 39 97
   
Søn.
13. mar.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
13. mar.
Musikalsk Åbent Hus, Kulturstationen, Sverriggårdsvej 4, 9520 Skørping - www.folkemusikskole.dk 
14.00-17.00 En blandet buket af musik og sang m.m. 
Klaus Pindstrup, Stefan Groot og Klaus Thrane er de musikalske tovholdere, der sammensætter et forløb ud fra,
hvem der er til stede som publikum og musikere.
Entré 50 kr. - Der kan købes diverse drikkevarer og kage.
   
Ons.
16. mar.
Danseaften, Støberigården, Støberivej 7, 7900 Nykøbing Mors  
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk 
Info: Anna Poulsen 26 85 60 46 eller Maj Skov 99 70 63 23
   
Fre.
18. mar.
Underholdning, Aktivitetscentret Bien, Passagen ved Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
13.00-15.30 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk
Arr.: Centerrådet - Info: Elsa Nymand Jensen 21 48 81 25
   
Fre.
18. mar.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Søn.
20. mar.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tors.
24. mar.
Danseaften, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
17.30 Fællesspisning af medbragt mad - 18.30-22.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk
Entré 30 kr. - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
25. mar.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Lør.
26. mar.
** AFLYST pga. corona-situationen **
Thy Harmonikatræf, Boddum-Ydby Skytte- & Fritidscenter, Ydbyvej 193 C, 7760 Hurup Thy - se plakat på Opslagstavlen: http://www.harmonikanyt.dk/index.php/opslagstavlen
17.30-24.00 Billetter kan bestilles omkring december 2021- www.thy-harmonikatraef.dk
Spisning og entré 210 kr. - Meny: Glaseret skinke, kalkun, flødekartofler, blandet salat og brød 
   
Søn.
27. mar.
Søndagsdans, Aktivitetscentret Bien, Passagen Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Gandrup Harmonikaklub
Entré 60 kr. inkl. kaffe og brød - gerne tilmelding til: Brønderslev Pensionistforening 24 60 12 25
   
Søn.
27. mar.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
30. mar.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
♫ ♫ Arrangementer April 2022 ♫♫
   
Fre.
01. apr.
Te-dansant, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk 
Fri entré - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
01. apr.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Kokkens Gryderet
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
01. apr.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Lør.
02. apr.
Harmonikatræf, Møllehøjhallen, Bruunshåbvej 25 B, Bruunshåb, 8800 Viborg
Arr.: Viborg Harmonikaklub - www.viborg-harmonikaklub.dk - Info: Tove 61 66 47 66
   
Søn.
03. apr.
Syng sammen, Ældrecentret Lundgården, Stationsvej 6, 9760 Vrå
14.00-16.00 Hansen Trioen + 1 - Info: Alice 29 46 79 77
Entré 30 kr. inkl. kaffe og brød 
   
Søn.
03. apr.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
05. apr.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanter.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
08. apr.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
08. apr.
Danseaften, Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted
19.30-23.00 Danseorkestret THYLANDIA - www.thylandiadans.dk  - Info: Arne Morsing 40 19 96 13
Entré 75 kr. inkl. kaffe og brød - Øl, vand og vin kan købes 
   
Søn.
10. apr.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
13. apr.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Ons.
13. apr.
Danseaften, Støberigården, Støberivej 7, 7900 Nykøbing Mors  
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk 
Info: Anna Poulsen 26 85 60 46 eller Maj Skov 99 70 63 23
   
Tors.
14. apr.
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Hans 28 36 69 53
   
Søn.
17. apr.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
20. apr.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Den skaldede pædagog
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Fre.
22. apr.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Søn.
24. apr.
Søndagsdans, Aktivitetscentret Bien, Passagen Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Musik?
Entré 50 kr. inkl. kaffe - brød skal forudbestilles hos: Else 24 60 12 25
   
Søn.
24. apr.
Syng sammen, Ældrecenter Havgården, Brændingen 8, 9480 Løkken
14.00-16.00 Agersted Harmonikaklub - www.agersted-harmonikaklub.dk 
Entré 30 kr. inkl. kaffe og brød - Info: Jørgen Dorf 23 90 18 78
   
Søn.
24. apr.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
27. apr.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Tors.
28. apr.
Danseaften, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
17.30 Fællesspisning af medbragt mad - 18.30-22.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk
Entré 30 kr. - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
29. apr.
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
♫ ♫ Arrangementer Maj 2022 ♫♫
   
Søn.
01. maj
Syng sammen, Ældrecenter Lundgården, Stadionvej 6, 9760 Vrå
14.00-16.00 Agersted Harmonikaklub - www.agersted-harmonikaklub.dk 
Entré 30 kr. inkl. kaffe og brød - Info: Jørgen Dorf 23 90 18 78
   
Søn.
01. maj
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
03. maj
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, en snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
06. maj
Te-dansant, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk 
Fri entré - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
06. maj
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Thorup Spillemændene - www.thorup-spillemaend.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
06. maj
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Øster Brønderslev Byorkester
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Søn.
08. maj
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
11. maj
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
12. maj
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Tors.
12. maj
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00  spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Hans 28 36 69 53
   
Søn.
15. maj
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
18. maj
Danseaften, Støberigården, Støberivej 7, 7900 Nykøbing Mors  
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk 
Info: Anna Poulsen 26 85 60 46 eller Maj Skov 99 70 63 23
   
Fre.
20. maj
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
20. maj
Ærø Harmonika Festival, Sejlklubben v/Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø
www.harmonika-festival.dk  - Info: 29 71 12 30
   
Lør.
21. maj
Ærø Harmonika Festival, Sejlklubben v/Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø
www.harmonika-festival.dk  - Info: 29 71 12 30
   
Søn.
22. maj
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
22. maj
Ærø Harmonika Festival, Sejlklubben v/Lystbådehavnen, 5960 Marstal, Ærø
www.harmonika-festival.dk  - Info: 29 71 12 30
   
Fre.
27. maj
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Søn.
29. maj
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer Juni 2022 ♫♫
   
Ons.
01. juni
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Fre.
03. juni
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Fre.
03. juni
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
03. juni
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Vindstyrke 15
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Søn.
05. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
07. juni
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Sjannel O 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Ons.
08. juni
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Gandrup Harmonikaklub
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
09. juni
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Tors.
09. juni
Danseaften med fællesspisning, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
17.30-18.30 Spisning af egen mad - 18.30-20.00 Confetti spiller til dans
20.00-20.30 Kaffepause - 20.30-22.00 Confetti spiller til dans
Alle er velkomne, også om man ikke deltager ved spisning - Entré 40 kr. - Info: Hans 28 36 69 53
   
Fre.
10. juni
Te-dansant, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Harmonikaklubben Skelageren - www.skelageren.dk 
Fri entré - Info: Hans Jørgen 40 81 05 81
   
Fre.
10. juni
Ø. Hjermitslev Harmonika- og Spillemandstræf - www.mariehans.dk
Lærkevej 36-40, Ø. Hjermitslev, 9700 Brønderslev
Info: Hans 98 88 71 35 - 23 80 78 95
   
Fre.
10. juni
Ishøj Harmonika Festival, Ishøj Tange, Skovvej 53, 2635 Ishøj - Gratis adgang
Læs mere på www.ishoj-harmonikaklub.dk - https://www.facebook.com/ishoj.harmonikafestival
Info: Carina Søndergaard 60 37 56 44 ishojfestival@gmail.com
   
Lør.
11. juni
Ø. Hjermitslev Harmonika- og Spillemandstræf - www.mariehans.dk
Lærkevej 36-40, Ø. Hjermitslev, 9700 Brønderslev
Info: Hans 98 88 71 35 - 23 80 78 95
   
Lør.
11. juni
Ishøj Harmonika Festival, Ishøj Tange, Skovvej 53, 2635 Ishøj - Gratis adgang
Læs mere på www.ishoj-harmonikaklub.dk - https://www.facebook.com/ishoj.harmonikafestival
Info: Carina Søndergaard 60 37 56 44 ishojfestival@gmail.com
   
Søn.
12. juni
Ø. Hjermitslev Harmonika- og Spillemandstræf - www.mariehans.dk
Lærkevej 36-40, Ø. Hjermitslev, 9700 Brønderslev
Info: Hans 98 88 71 35 - 23 80 78 95
   
Søn.
12. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
15. juni
Generalforsamling med danseaften, Tårs Forsamlingshus, Tykskovvej 8, 9830 Tårs - Arr.: Foreningen De unge på 40
18.00 Spisning - Maden består af to slags sild, og derudover to retter mad samt kaffe kl. 22.00
Dansen begynder ca. 20.30 - Musikken leveres af Lonnie og Bent - og slutter kl. 24.00
Det er tilladt selv at medbringe mad, ligesom det også er tilladt at komme kl. 20 og kun deltage i dansen:
Drikkevarer og service SKAL medbringes
Priser: Medlemskort for et år 25 kr.  - Pris for indgangsbillet 80 kr. - Prisen for maden 120 kr.
Medlemskort, bord og mad skal bestilles i god tid - senest fredag før festen.
Tilmelding til: Palle Andersen tlf. 40 33 11 49 eller 29 99 47 66 - max. 110 personer
   
Fre.
17. juni
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg.
13.30-16.00 Husorkestret / Pyramidens Musikanter
Fri entré - Info: Hans Nielsen 24 80 30 30 hanie@stofanet.dk 
   
Søn.
19. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Fre.
24. juni
Eftermiddagsdans, Fyensgade Centret, Fyensgade 25, 9000 Aalborg
13.30-16.00 Confetti
Fri entré - Info: Hans 28 36 69 53 hennedal@gmail.com 
   
Fre.
24. juni
Ribe Harmonikatræf, Ribe Camping, Farupvej 2, 6760 Ribe - www.ribe-harmonikatraef.dk 
Campingplads kan bestilles på: 20 23 82 97 merethe.klausen@gmail.com 
   
Lør.
25. juni
Ribe Harmonikatræf, Ribe Camping, Farupvej 2, 6760 Ribe - www.ribe-harmonikatraef.dk 
Campingplads kan bestilles på: 20 23 82 97 merethe.klausen@gmail.com 
   
Lør.
25. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Søn.
26. juni
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
26. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Søn.
26. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Man.
27. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Man.
27. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Tirs.
28. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Tirs.
28. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Ons.
29. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Ons.
29. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Tors.
30. juni
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Tors.
30. juni
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
♫ ♫ Arrangementer Juli 2022 ♫♫
   
Fre.
01. juli
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Confetti
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
01. juli
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Fre.
01. juli
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Lør.
02. juli
30 års jubilæumskursus, Østhimmerlands Ungdomsskole, Skolevej 10, 9570 Bælum
Info: Kaj Bertelsen +45 51 92 54 93
   
Lør.
02. juli
Spillemandskursus, FolkCollege, Folkedans og sommerhøjskole
Nørgaards Højskole, Vestre Ringvej 9, 8850 Bjerringbro - www.nrgaard.dk - tlf. + 45 86 68 23 00
Spillemandskursus ved: Rasmus Nielsen, violin - Bent Melvej Nielsen, harmonika og rytmeklaver, Birgit Alsdam Cramer, klarinet og fløjter, Emil Ringtved Nielsen, bas og guitar.
FolkCollege: Birgit Alsdam Cramer, musik - Carsten Jørgensen, dans - Mogens Cramer, spillemand (harmonika)
Folkedans: Mette Lukasiewicz, dans - Bjarne Grue Knusen, spillemand (harmonika)
Tilmelding foregår via Nørgaard Højskoles hjemmeside - tilmelding senest 1. marts
   
Søn.
03. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
10. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
17. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
24. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
24. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Man.
25. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Tirs.
26. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Ons.
27. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Tors.
28. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Fre.
29. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Lør.
30. juli
Musik med rødder, Gram Højskole, Slotsvej 19, 9610 Gram - www.gramhojskole.dk 
Folkemusik, spillemandsmusik, Roots, Folk og meget meget mere.
Bliv bedre på dit instrument - Yderligere info hos: Kaj Bertelsen sejekaj1@gmail.com 
Undervisere: Skane Donnely, guitar og sang - Louise Vangsgaard, violin - Kaj Bertelsen, harmonika
   
Lør.
30. juli
Rundt om harmonikaen, Mariehaven, Søndergade 20, 6823 Ansager
12.00 Program følger - Billetpris 295 kr. + ekspeditionsgebyr 15 kr. pr. billet
Info: Mariehaven 28 34 30 79 - http://www.mariehaven.dk 
   
Søn.
31. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer August 2022 ♫♫
   
Tirs.
02. aug.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Det Bette Danseband - www.detbettedanseband.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Ons.
03. aug.
Bindslev Ny Musikfestival, Tannisbugt Hallen, Stadion Allé 7, 9881 Bindslev - Musikfestival varer fra onsdag den 3/8 til og med lørdag den 6/8
Gå ind på vores hjemmeside webshop på www.shop.bindslevnymusikfestival.dk og sikre dig dine billetter eller campingplads og så ses vi til en masse god musik i 2022.
Ved evt. spørgsmål kontakt Karlo på tlf 21 73 97 44 På gensyn i uge 31.
Læs mere på www.bindslevnymusikfestival.dk 
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanterne.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
05. aug.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Øster Brønderslev Byorkester
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Søn.
07. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
10. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf - http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
Højgaarden, Slettestrandvej 50, 9690 Fjerritslev - www.hojgaarden.dk
   
Tors.
11. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Højgaarden, Slettestrandvej 50, 9690 Fjerritslev 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Fre.
12. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Højgaarden, Slettestrandvej 50, 9690 Fjerritslev 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Lør.
13. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Højgaarden, Slettestrandvej 50, 9690 Fjerritslev 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Søn.
14. aug.
Jammerbugt Harmonikatræf, Højgaarden, Slettestrandvej 50, 9690 Fjerritslev 
Læs mere på: http://www.jammerbugtharmonikatraef.dk 
   
Søn.
14. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
17. aug.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Lonnie og Bent
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Søn.
21. aug.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
28. juli
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer September 2022 ♫♫
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Go-Jawten - www.go-jawten.dk 
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
02. sep.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Søn.
04. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
06. sep.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Thorup Spillemændene - www.thorup-spillemaend.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tors.
08. sep.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Søn.
11. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
14. sep.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Gandrup Harmonikaklub
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Fre.
16. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Lør.
17. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Søn.
18. sep.
Squeezebox Roots & Traditional Accordion Festival, Det Musiske Hus, Rådhus Allé 98, 9900 Frederikshavn
Yderligere info følger - læs mere på: https://www.sqbx.dk/#Home
   
Søn.
18. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Lør.
24. sep.
Harmonikatræf, Vendelbohallen, Hybenvej 34, Serritslev, 9700 Brønderslev
Arr.: De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Info: Else 22 16 06 87
   
Søn.
25. sep.
Søndagsdans, Aktivitetscentret Bien, Passagen Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Kokkens Gryderet
Entré 60 kr. inkl. kaffe og brød - gerne tilmelding til: Brønderslev Pensionistforening 24 60 12 25
   
Søn.
25. sep.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
28. sep.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
♫ ♫ Arrangementer Oktober 2022 ♫♫
   
Søn.
02. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
04. okt.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Lonnie og Bent
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Tørvebisserne fra Moseby
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
07. okt.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Musik?
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Søn.
09. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tors.
13. okt.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Søn.
16. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
23. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
26. okt.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Ons.
26. okt.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
Søn.
30. okt.
Søndagsdans, Aktivitetscentret Bien, Passagen Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanter.dk 
Entré 60 kr. inkl. kaffe og brød - gerne tilmelding til: Brønderslev Pensionistforening 24 60 12 25
   
Søn.
30. okt.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
♫ ♫ Arrangementer November 2022 ♫♫
   
Tirs.
01. nov.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
19.00-23.00 Landsby-Musikanterne - www.landsby-musikanter.dk 
Pris: 80 kr. inkl. 2 stk. smørrebrød, snaps og kaffe - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
19.30-23.00 Det Bette Danseband
Entré 80 kr. inkl. kaffe m/brød - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
04. nov.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Vindstyrke 15
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Søn.
06. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
09. nov.
Underholdning, Stengårdscentret, Stengården, 9320 Hjallerup
14.00-16.00 Thorup Spillemænd - www.thorup-spillemaend.dk 
Entré 25 kr. inkl. kaffe og brød - Arr.: Hjallerup Seniorer Iris + 45 25 39 49 16
   
Tors.
10. nov.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Søn.
13. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
20. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
27. nov.
Søndagsdans, Aktivitetscentret Bien, Passagen Bredgade 55/Grønnegade, 9700 Brønderslev
14.00-17.00 Musik?
Entré 60 kr. inkl. kaffe og brød - gerne tilmelding til: Brønderslev Pensionistforening 24 60 12 25
   
Søn.
27. nov.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Ons.
30. nov.
Danseaften, Søby-Højslev Arena, Stoholmvej 20, 7840 Højslev.
19.00-22.30 Skive Harmonikaklub - www.skiveharmonikaklub.dk
Entré 75 kr. inkl. kaffe og franskbrød m/pålæg.
Info: Verner 50 80 46 88 verner5@mns@.dk eller Karen Marie 97 52 10 68 kmakikkenborg@gmail.com 
   
♫ ♫ Arrangementer December 2022 ♫♫
   
Fre.
02. dec.
Julefrokost m/danseaften, Aktivitetshuset Smien, Aalborgvej 632, Flauenskjold, 9330 Dronninglund
17.30-23.00 Thorup Spillemænd - www.thorup-spillemaend.dk 
Yderligere info følger - Info: Dorthe 27 59 14 27
   
Fre.
02. dec.
Danseaften, Forsamlingsbygningen, Østergade 9, 9800 Hjørring
19.00-22.30 Midt i Ugen
Entré 70 kr. inkl. kaffe - Info: Kirsten 29 16 15 05
   
Søn.
04. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Tirs.
06. dec.
Danseaften, Ørum Kultur- og Forsamlingshus, Bjørnbækvej 38, Ørum, 9320 Hjallerup
Speciel julearrangement - yderligere info senere
18.00-23.00 Flauenskjold Harmonika Orkester - www.f-h-o.dk 
Entré oplyses senere - Øl, vin og vand kan købes.
Tilmelding senest søndag aften til: Mie på tlf. 51 26 80 71
   
Tors.
08. dec.
Danseaften, Kultur- og Samlingshuset, Tømmerbyvej 2, Stenum, 9700 Brønderslev
19.30-23.00 De Glade Musikanter - www.de-glade-musikanter.dk - Entré 50 kr. inkl. kaffe 
Info: Aase 30 23 83 83 - Iben 20 90 73 11 - Kultur- og Samlingshuset ligger ved friskolen
   
Søn.
11. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
Søn.
18. dec.
Søndagsdans, Spillemandsmuseet, Rebildvej 25 B, Rebild, 9520 Skørping
14.00-17.00 Rebild Spillemændene - www.rebildspillemaendene.dk 
Dansen er for alle, så kom og vær med. Efter pausen kan man spille med på musikken.
Entré 40 kr. gælder også besøg i museets udstillinger - I pausen sælges kaffe og brød i museets café.
   
♫ ♫ Arrangementer Januar 2023 ♫♫